Mans grozs

Aizvērt

žurnāls "Ieva" iesaka mesoestetic

žurnāls "Ieva" iesaka mesoestetic
Pievienots

"Svīstam mēs visi, un tas nudien nav nekas patīkams. Tāpēc vērts noskaidrot, kā pareizi rīkoties, lai svīšana nesagādātu nedz psiholoģiskas, nedz arī tīri fiziskas neērtības," žurnālā Ieva bilst Linda Kapteine, dermatoloģe Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas klīnikā.

Konsultē LINDA KAPTEINE, dermatoloģe Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas klīnikā. 

Svīstam mēs visi, un tas nudien nav nekas patīkams. Tāpēc vērts noskaidrot, kā pareizi rīkoties, lai svīšana nesagādātu nedz psiholoģiskas, nedz arī tīri fiziskas neērtības. 

Kāpēc mēs svīstam? 

Svīšana ir dabiska organisma reakcija, kuras laikā ķermenis atbrīvojas no vielmaiņas gala-produktiem - dažādiem sāļiem, toksīniem - un gādā, lai mēs nepārkarstam, jo, izvadot šķidrumu, pazeminās ķermeņa temperatūra. Tieši tāpēc karstumā un fiziskas slodzes laikā svīstam izteiktāk, jo tad sviedru dziedzeri ir spiesti strādāt aktīvāk. 

Normāla svīšana mūs īpaši netraucē, jo sviedri izdalās uz ādas un tūdaļ nožūst. Ir daudz grūtāk, ja svīstam par daudz. Visvairāk mūs traucē pastiprināta svīšana padusēs, arī uz plaukstām un pēdām, tāpēc šai problēmai tiek meklēti dažādi risinājumi. 

Aktualizējas pusaudžu vecumā 

Svīšanu nodrošina sviedru dziedzeri, kas klāj visu ķermeni, mums jau piedzimstot. Cilvēkam augot, attīstās arī sviedru dziedzeri. Sasniedzot pubertātes vecumu, padusēs, ap nabu, dzimumorgāniem un krūšu galiem veidojas apokrīnie sviedru dziedzeri. Tie rada mūsu ķermeņa specifisko smaržu, kas nodrošina seksuālo funkciju - piesaista pretējā dzimuma uzmanību. Šo dziedzeru darbību kontrolē dzimumhormoni, tāpēc pusaudžu vecumā, kamēr hormonālā sistēma vēl tikai veidojas, bieži mēdz būt dažādas problēmas ar pastiprinātu svīšanu, spēcīgu un nepatīkamu aromātu, higiēnu utt. Šis ir periods, kad jāiemācās pareizi kopt savu ķermeni. 

Izmaiņas ādas mikroflora 

Paši sviedri uz ādas izdalās pilnīgi bez jebkāda aromāta. Specifisko sviedru smaku veido sviedru saskare ar baktērijām un tauku dziedzeru izdalījumiem, kas atrodas uz ādas. 

Tā kā mums katrai ir sev vien raksturīga ādas mikroflora, ko ietekmē mūsu uztura un šķidruma lietošanas paradumi, sviedru smaka katram ir atšķirīga. Ādas mikrofloru var mainīt arī citi faktori: slimošana, hroniskas slimības, nepiemēroti mazgāšanās līdzekļi, stress, medikamenti, kā rezultātā savairojas baktērijas, kas rada nelāgo aromātu. Tas dažkārt ir ļoti ass un nepatīkams. Varbūt pašai tā nešķiet, jo pie savas ķermeņa smaržas ātri pieradām, bet apkārtējiem tas var radīt nopietnu diskomfortu. 

Pareiza higiēna 

Labākais glābiņš pret svīšanu ir pareiza higiēna, ko nodrošina ūdens un ziepes. Ja ir pastiprināta svīšana, ļoti sārmainas ziepes var izjaukt ādas mikrofloru, tad ieteicams izvēlēties maigākus līdzekļus, kas ir piemēroti ādas pH līmenim vai pat labāk - ar mazliet skābu reakciju. Turklāt nevajadzētu pārspīlēt - ar ziepēm jāmazgājas reizi dienā, pārējās reizes labāk noskaloties ar tīru ūdeni. Ja nu patiešām bijusi stresa situācija, pēc kuras jūties sasvīduši, ar ziepēm var nomazgāties arī divreiz dienā, bet tam nevajadzētu kļūt par ieradumu. Sviedru regulāciju palīdz kontrolēt arī dezodoranti un antiperspiranti. Pret pastiprinātu svīšanu var palīdzēt botulīna toksīna injekcijas un dažādas fizikālās terapijas procedūras. 

Pretsviedru līdzekļi 

Svīšana visos laikos bijusi traucējoša problēma. Pirmais dezodorants ticis patentēts 1880. gadā, bet dažādas smaržvielas cīņai ar sviedru aromātu izmantotas kopš seniem laikiem. Pretsviedru līdzekļi ir veidoti tā, lai kontrolētu gan sviedru sekrēta izdalīšanos, gan arī uz ādas esošo baktēriju sastāvu. Dezodoranti iesmaržina ādu, neļaujot sviedriem pārvērsties nepatīkamā aromātā. 

Antiperspiranti ir līdzekļi, kas uz laiku apstādina vai samazina sviedru izdali. Dezodorantu un antiperspirantu var lietot gan katru atsevišķi, gan kombinēti. Mūsdienās daudzi ražotāji abus līdzekļus apvieno vienā produktā, lai vienlaikus nodrošinātu gan dezodoranta, gan antiperspiranta iedarbību un gādātu par ādas labsajūtu. Pretsviedru līdzekļi ir ļoti dažādi. Mūsu uzdevums ir atrast savējo, kas rada komforta sajūtu. Der zināt, ka atšķirīgais iepakojums, konsistence un forma (šķidrs, ciets, krēms vai želeja, izsmidzināms, pūšams, zīmulītis vai pudelīte ar lodveida galviņu) sastāva kvalitāti neietekmē. 

Ko darīt, ja svīst pēdas un plaukstas? Pastiprināta pēdu un plaukstu svīšana visbiežāk ir no vecākiem pārmantota problēma. Ir diezgan daudz cilvēku, kurus traucē plaukstu svīšana, jo ir grūti strādāt ar papīriem un sarokoties. Iesākumā var izmēģināt - varbūt to mazina antiperspiranti. Ja nelīdz, ļoti labus rezultātus dod lokālas botulīna toksīna injekcijas, arī jonoforēzes procedūras, kas izmaina sviedru dziedzeros jonu virzienu, un tie vairs neizdala sekrētu. Pēdām ļoti būtiska ir higiēna - mazgāšana un kopšana. Atšķirībā no rokām pēdas tiek turētas slēgtos apavos, tāpēc ir liels iekaisuma un sēnīšu infekciju risks. Ir diezgan daudz cilvēku ar deformētiem pirkstiņiem, deformētu pēdu locītavu - biežāk sievietēm, kas daudz staigājušas apavos ar augstiem papēžiem. Ja to papil dina svīšana, problēmas mēdz samilzt. Pēdas vajadzētu ļoti rūpīgi sargāt no svīšanas, īpaši pirkstu starpas, jo var iegūt ļoti dziļus iekaisumus. Kā to pareizi darīt? Mājās var sākt ar kontrastvannām, kam pievieno jūras sāli. Ir dažādi specifiski līdzekļi, kas samazina pēdu svīšanu. Labi palīdz arī dezodorējoši antiperspiranti pēdām, ko var lietot arī profilaktiski. Pēdas un pirkstu starpas var pūderēt, pūderis labi absorbē mitrumu. 

Ja svīst piere un seja 

Ļoti noderīgas ir botulīna injekcijas - tās vienlaikus izlīdzina grumbiņas un samazina svīšanu. Piere viena nesvīst, parasti svīst visa galva - tas var būt saistīts ar menopauzi, ar vairogdziedzera, hormonālām vai vielmaiņas slimībām. Tad ieteicams doties pie ārsta, lai veiktu analīzes, un, ja nepieciešams, uzsāktu vispārējo terapiju. Iespējams, ir jālieto medikamenti, lai novērstu svīšanas cēloni. 

Pretsviedru līdzekļu lietošanas ABC 

• Pirms lietošanas izlasi lietošanas pamācību, pievēršot uzmanību līdzekļa sastāvam un iedarbības ilgumam. 

• Līdzekli lieto uz tīras, sausas ādas. 

• Padušu matiņus labāk likvidēt - novaksēt vai saīsināt ar šķērēm, jo matiņi rada ideālu vidi baktēriju attīstībai, kas rada specifisko aromātu. 

• Antiperspirantu nav ieteicams lietot pirms lielas fiziskās slodzes, pirts, sauļošanās vai citām aktivitātēm, kas rada pastiprinātu svīšanu. 

Svarīgi jautājumi par antiperspirantiem Vai antiperspiranti var aizsprostot poras? 

Antiperspirantiem ir dažādi iedarbības mehānismi. Ja antiperspirantu lieto pareizi, kā norādīts lietošanas pamācībā, un ne biežāk, ja to klāj uz tīras, sausas, netraumētas ādas, tas nevar nosprostot poras uz visiem laikiem. Piemēram, alumīnija hidrātu kristāli kopā ar sviedriem veido gela korķīti, kas nobloķē svīšanu, bet tikai uz laiku. Ādas šūnas nepārtraukti aug un nolobās, attīrot ādas poras no visa liekā. Ir viedoklis, ka antiperspiranti ir ļoti kaitīgi un bojā sviedru dziedzerus. Tā ir taisnība? 

Noteikti nē, jo sviedru dziedzeris nav vakuums un neko uz iekšu nesūc. Tas izdala sviedru sekrētu uz āru, tādējādi antiperspirants neko sliktu nevar izdarīt. Protams, arī pēc antiperspirantu lietošanas var būt iekaisums, var izveidoties augonis, bet to parasti izraisa kādas higiēnas kļūdas vai ādas trauma, kas radusies, piemēram, likvidējot apmatojumu. Iespējams, āda ir bijusi pārāk sausa, saplaisājusi un tajā iekļuvuši nevēlami mikroorganismi. Ar antiperspirantiem mēdz būt citas problēmas: kā jau intensīvi ķīmiskie līdzekļi tie var radīt kairinājumu -kontaktdermatītu, bet, pareizi lietojot, tāda iespējamība ir niecīga un ātri pārejoša. Vai antiperspirantu jutīgai ādai meklēt aptiekā? 

Aptieku klāstā ir gan pavisam nopietnie antiperspiranti, gan tādi, kas paredzēti problemātiskai ādai, arī jutīgai. Plaša patēriņa līdzekļiem nav tik intensīvas iedarbības. Ja āda ir jutīga, ieteicams izvēlēties pretsviedru līdzekli, kas paredzēts tieši jutīgas ādas kopšanai. Tie satur vielas, kas nomierina, mīkstina, kopj ādu, mazina tās kairinājumu. Vai pusaudži drīkst lietot tādu pašus pretsviedru līdzekļus kā pieaugušie? 

Drīkst, bet jāņem vērā, ka āda pusaudzim ir augšanas, veidošanās, briešanas stadijā, tāpēc nevajadzētu sākt ar pašiem spēcīgākajiem antiperspirantiem. Labāk lietot tos, kas domāti jutīgai ādai. Vai to drīkst lietot pirms gulētiešanas uz nakti? 

Jā, antiperspirantu būtu vēlams lietot uz nakti, lai tas pagūtu iedarboties. Ādai jāļauj nožūt, tā nedrīkst būt tikko traumēta, piemēram, tajā pašā dienā skūta, vaksēta vai epilēta. Jāņem vērā, ka antiperspirants var nedaudz krāsot apģērbu, tāpēc tam jāļauj nožūt. Kamēr tas iedarbojas, uz nakti var uzvilkt kādu vecāku T kreklu. Izmantojot antiperspirantu pēc noteiktas shēmas, šī metode ļoti labi palīdz. Pareizi lietojot, antiperspirants sākumā ir vajadzīgs kādas 2-3 reizes nedēļā, vēlāk 1-2 reizes nedēļā, pēc tam arvien retāk - reizi divās nedēļās. To var lietot gan profilaktiski, gan pēc vajadzības, piemēram, pirms stresa situācijām. Svarīgākais - ievērot norādes uz etiķetes. Ja antiperspiranta iedarbība ilgst 12, 24, 48, 72 stundas, tad biežāk uzklāt to nevajag. Ja nepieciešams atsvaidzinošs, smaržīgs efekts, antiperspirantam papildus var lietot parasto dezodorantu. 

Smaržu kokteilis 

Ieteicams pievērst uzmanību dezodoranta aromātam. Ja tas ir ļoti spēcīgs, tad kopā ar tavām smaržām var veidoties neizprotams vai netīkams aromātu kokteilis. Šādās situācijās labs risinājums ir pretsviedru līdzeklis bez smaržas. Jauka alternatīva ir parfimētie dezodoranti, ko piedāvā aromātu ražotāji vienā sērijā kopā ar smaržām. Tā ir iespēja veidot vienotu smaržu buķeti, turklāt to var kombinēt kopā ar antiperspirantu. 

Tautas līdzeklis 

Pret svīšanu palīdz kāju vanniņas vai lokālas kompreses, kam izmanto ozola mizu novārījumu, ņemot 250 g mizu uz 1 I ūdens. 

0 komentāri

Komentēt

Mēs pārbaudīsim vai šis komentārs ir pieklājīgs pirms to publicēsim

Čau!

Pievienojies mūsu jaunumu saņēmējiem