Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Par skaistām pēdām!

Par skaistām pēdām!

Skaistas un veselas pašas un skaistas un veselas pēdas arī grūtniecības laikā! -   Tas ir iespējams!

Kā mazināt diskomfortu un rūpēties par pēdu veselību vasarā, žurnālā Mans mazais skaidro medicīnas sabiedrības ARS pēdu aprūpes speciāliste Aleksandra Kozlovska un kā ērtu un vienkāršu risinājumu pēdu diskomfortam min apavos liekamās zolītes un nelielas silikona ortozes.

PĒDU UN STĀJAS PROBLĒMAS GRŪTNIECĪBAS LAIKĀ VAR GAN SAASINĀTIES, GAN SAMAZINĀTIES, TAČU IEPRIEKŠ TO PAREDZĒT NEVAR. KĀ IZMAIŅAS PĒDĀS VAR TRAUCĒT TOPOŠĀS MĀMIŅAS DZĪVI, UN KĀ TĀS MAZINĀT? 

Mainās arī pēda 

Mazuļa gaidīšanas laikā sievietei mainās vielmaiņa, hormonālā sistēma, pieaug ķermeņa svars un organisma kopējā slodze. Mainās arī hormoni, kas ietekmē skeleta muskulatūru. Mainoties hormonu koncentrācijai, atslābinās ķermeņa muskulatūra, locītavu saites kļūst pakļāvīgākas un elastīgākas, jo sievietes organisms teju visus deviņus mēnešus gatavojas dzemdībām. Hormoni maina skeleta galvenos parametrus; muskuļiem atslābstot un svaram pieaugot, mainās ķermeņa ass, ko organisms cenšas noturēt simetrisku un taisnu. Tā ir papildu slodze muskuļiem, kas var radīt izmaiņas arī pēdās. Grūtniecības laikā strauji pieaugošais svars var veicināt plakanās pēdas veidošanos, kā arī citas pēdu vai pirkstu problēmas. Aleksandra Kozlovska skaidro, ka plakanā pēda var būt iedzimta un dzīves laikā iegūta. Tās dēļ samazinās vai izzūd pēdas velve, mainās pēdas noslogojums. Tā kā locītavu saites kļūst pakļāvīgākas, daļai sieviešu mainās pēdas lielums un esošie apavi vairs neder. Sevišķi to var novērot vasarā, kad ir karsti un ir papildu slodze organismam. Daļai sieviešu pastiprināti veidojas arī tūska, un tad šķiet, ka kājas ir lielas un pietūkušas. Vai pēdas atgūs iepriekšējo stāvokli un sūdzības izzudīs, grūti pateikt, jo izmaiņas ir fizioloģiskas. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem - svara pieauguma, deformācijas, sievietes hormonālās sistēmas un tā, kā sievietes ķermenis uz izmaiņām reaģē un pielāgojas kopumā. Reizēm nepieciešams gads, reizēm ilgāks laiks, bet daļai sieviešu pēdas iepriekšējā stāvoklī neatgriežas. 

Biežākās pēdu groblēmas, ar urām var saskarties grūtniecības laikā 

Pēdu kārpas var uzmesties jebkurā pēdas vietā - uz papēža, pirkstiem, zem naga brīvās malas. Daļai sieviešu tās netraucē, un viņas to pat nemana. Ja kārpa izveidojas kādā pēdas atbalsta vietā, kur ir lielāka slodze, staigājot var just sāpes. Ja ir sūdzības, ieteicams apmeklēt podo-logu vai dermatologu un kopīgi izlemt, ko darīt. Ir vairākas metodes kārpu apstrādei un izņemšanai (piemēram, arī grūtniecības laikā var veikt kārpu piesaldēšanu, lāzerprocedūru), tāpēc, izvēloties metodi, parasti ņem vērā gan grūtniecības laiku, gan kārpas atrašanās vietu. Tā kā kārpas ir saistītas ar stresu, imunitāti, vitamīnu trūkumu, iespējams, tās atkārtosies arī pēc apstrādes. Līdz ar to satraukties par kārpām īpaši nevajadzētu, sevišķi, ja tās netraucē un rit grūtniecības pēdējie mēneši. Kad mazulis būs piedzimis, kārpas varēs likvidēt. Ja kārpa traucē, sāp vai vēršas plašumā un vairojas, tad gan noteikti jāiet pie ārsta. Kārpu var mēģināt likvidēt pašas spēkiem, piemēram, izmantojot struteni. Arī kosmētikas veikalos nopērkami uz augu bāzes radīti preparāti kārpu likvidēšanai, bet jāskatās, vai tautas līdzekļi būs pietiekami efektīvi. Tā kā mainās pēdas noslogojums apavā, var rasties varžacis - norobežoti sabiezējumi ādas raga slānī. Visbiežāk tās veidojas uz kāju pirkstiem vai pēdu vietās, kas ilgstoši pakļautas spiediena un berzes iedarbībai. Par varžacīm topošās māmiņas sūdzas biežāk, jo tās veido cietu serdi, kas kairina un spiež, līdz ar to rada nepatīkamas sajūtas. Ja varžacs ir sāpīga, var doties pie podologa, kurš to izņem, apstrādājot sabiezēto ādu. Lai varžacs neveidotos atkārtoti, vēlams izmantot silikona vai cita materiāla aizsarg-riņķīšus, ko uzmauc uz pirksta un kas mazina apavu spiedienu un berzi. Aptiekās nopērkami arī plāksteri varžaču likvidēšanai, taču, kā uzsver podoloģe, ar tiem jābūt uzmanīgām. Nepareizi vai pārāk bieži liekot plāksteri, var gūt ķīmisku apdegumu - pirksts kļūst sāpīgs, uztūkst, var arī iekaist. 

Sabiezējumi, uzstaigājumi uz pēdas, papēžiem, pirkstiem, kas visbiežāk rodas, velkot pēdas formai neatbilstošus apavus, arī ķermeņa svara palielināšanās dēļ. Piemēram, ja nēsā kurpes ar ļoti augstiem papēžiem, lielākā slodze ir pēdas priekšējai daļai, kur tad kā atbildes reakcija uz kairinājumu veidojas sabiezējums. Arī plānas apavu zoles un šauri purngali veicina sabiezējumu veidošanos. Sabiezējumus var apstrādāt gan pie po-dologa, gan topošā māmiņa pati, regulāri, reizi trijās četrās nedēļās, novīlējot vienu trešdaļu no redzamās sabiezētās ādas. Galvenais ir pakāpeniska pieeja - necensties uzreiz noņemt ļoti daudz. Tāpat podoloģe atgādina, ka pēda ar pumeku vai pēdu vīli jāapstrādā sausa vai pamērcējot pēdas neilgi, apmēram piecas, septiņas minūtes. Apstrādājot sausu pēdu, var just robežu, kad pietiek, jo parādās nepatīkamas sajūtas, bet, ja kāja ir izmērcēta, ādas virsējais slānis ir izmircis, var noņemt vairāk, nekā vajadzētu. Pēc apstrādes pēda jāpalutina ar pēdu kosmētiku, ko izvēlas pēc ādas tipa, ņemot vērā, vai pēdas ir mitras, svīstošas vai sausas. Ja kosmētiku neizmanto, āda kļūst sausāka, iestiepjas un pastāv iespēja, ka radīsies plaisas. Interesanti, bet grūtniecības laikā var notikt izmaiņas, un, piemēram, iepriekš sausā pēda uz grūtniecības beigām kļūst mitra, svīst vai arī otrādi. Papēžu plaisu iemesli grūtniecības laikā var būt hormonālas izmaiņas, varikozas vēnas, izteikts svara pieaugums, pēdu deformācija, arī nepareizi veikta pēdu apstrāde. Šo problēmu risināt palīdz pareiza pēdu kopšana, regulāra krēmu, dziedējošu ziežu smērēšana, pēdu atslogošana. Grūtniecības laikā daļai sieviešu parādās krampji apakšstilbos vai pēdās. 

Parasti tas saistīts ar mikroelementu, piemēram, magnija, kālija, trūkumu organismā. To iemesls var būt arī vēnu mazspēja. Ja lieto kompleksos grūtnieču vitamīnus, šīs problēmas izzūd. Tāpat topošajai māmiņai vienmēr jāatceras uzņemt pietiekami daudz šķidruma - tas ne tikai mazina tūsku, bet arī novērš pastiprinātu krampju veidošanos. Reizēm apgrūtinātā pēdu audu apasiņošana, pēdu svīšana var mazināt ādas un nagu aizsardzību pret nagu sēnīti. Tad var doties pie podologa un veikt pēdu un nagu apstrādi. Izteiktu sēnīti parasti ārstē ar medikamentiem, tāpēc nopietnāku nagu sēnītes ārstēšanu atliek uz vēlāku laiku. Ieteicams valkāt ērtus apavus, konsultējoties ar ārstu var smērēt lokālos līdzekļus - lakas, krēmus. 

Kādi apavi, tādas pēdas 

Gan svara izmaiņu, gan locītavu saišu pakļāvības dēļ, gaidot mazuli, vēlams vilkt apavus, kas maksimāli fiksē pēdu. Tāpēc ieteicami apavi ar stingrāku kapi, kas satur kāju, lai tā nešķiebjas. Vienlaikus apaviem jābūt ērtiem un brīviem, lai tie nesaspiež pirkstus, vislabāk no dabiska materiāla, piemēram, ādas. Sintētiska materiāla apavi vairāk provocē svīšanu. Protams, katra izvēlas apavus, kas viņai šķiet ērti, sevišķi, ja kājas uztūkst, svīst un neko īsti nevar uzvilkt. Taču no pēdu veselības viedokļa nav ieteicami apavi pilnīgi bez papēžiem, ar plakanu zoli, jo pēdai vajadzīgs atbalsts. Tāpēc ieteicami apavi ar trīs četru centimetru augstu papēdi. Tāpat nav ieteicams nēsāt iešļūcenes, jo tām nav fiksējošās daļas un pēda ir mazāk aizsargāta. Ejot zole sitas pret papēdi, un tas var provocēt papēžu plaisāšanu. Ja tomēr izvēlas iešļūcenes bez siksniņām, nevajadzētu aizmirst par pēdu ādas apstrādi un atbilstošu krēmu, lai saglabātu elastīgu un mīkstu ādu. 

Mazināt diskomfortu un pēdu problēmas var apavos liekamās zolītes, pēdiņas, ortozes no silikona, filca vai cita materiāla, kuras plašā klāstā nopērkamas aptiekās. • 

Ideja! 
Maksimāli pabarot un mitrināt pēdu ādu var kompreses veida procedūra - uz pēdām pabiezā kārtā uzklāj krēmu, uztin pārtikas plēvi, uzvelk zeķītes un patur. Apmēram 15-30 minūtes, lai krēmsis dziļi iesūktos plaisājošajā, sausajā ādā.Pēc tam lieko krēmu notīra. 

Pēdu aprūpe jaunajai māmiņai 

• Pēc katras mazgāšanās reizes, sevišķi, ja kāju pirksti ir cieši sakļauti, pirkstu starpas ieteicams izsusināt ar dvieli, lai tajās nepaliek ūdens vai ziepju atliekas. 

• Pēc tam pēdas vēlams apstrādāt ar ādas tipam piemērotu krēmu, īpaši svarīgi to veikt, ja ir sausa, sabiezēta, plaisājoša āda. Krēms jālieto vismaz vienreiz dienā. 

• Ja kājas ir mitras un svīst, ieteicami krēmi vai izsmidzināmie līdzekļi, kas mazina svīšanu un rada svaigāku sajūtu, pabaro kāju ādu. 

• Ieteicams valkāt dabiska materiāla, piemēram, kokvilnas, zeķītes un pēdai piemērotus apavus, kas nespiež un neberž, augstpapēžu apavus atstājot tikai svētku reizēm.

 


Mans Mazais, Dace Rudzīte