Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Plakanā pēda. Turpināt to ignorēt?

Plakanā pēda. Turpināt to ignorēt?

Plakanā pēda kā labākais glābiņš no iesaukšanas armijā padomju laikos bija teju vai glorificēts defekts. Vidusskolā puiši pat dalījās pieredzē par paņēmieniem, kā pie tās tikt, un apzināti dienas pavadīja kedās vai tenisa čībās, lai pēc iespējas ātrāk tuvotos kārotajam mērķim. Savā vieglprātībā jaunie cilvēki neiedomājās, ka runa ir par nopietnu kaitējumu veselībai. 

Arī ikdienā valkājot augstpapēžu kurpes un laiviņas nereti izveidojās pēdas velvju deformācijas - zināmas kā plakanā pēda. 

Man ir plakanā pēda. Kāpēc man uztraukties?  

Mūsu pēda sastāv no 26 kauliem, 33 locītavām, 114 saitēm, kā arī muskuļiem un cīpslām. Zināms, ka 60 – 80% ceļu un gūžu locītavu, mugurkaula osteoartrozes starpskriemeļu disku trūču saistītas ar to, ka nevienmērīgi noslogotas, saplacinātas, deformētas pēdas zaudējušas atsperīgumu.

Cilvēks savā mūžā nosoļo attālumu, kas līdzvērtīgs četriem zemeslodes apkārtmēriem. Ja šis “ceļojums” notiek uz problemātiskām pēdām, ar laiku rodas problēmas balsta un kustību sistēmā kopumā. Salīdzinājumam, iedomājieties kas notiktu ar Jūsu auto, ja mašīnas riepas būtu kantainas. 

Plakanā pēda ir viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām. Ja pēdai ir nepietiekams gareniskās velves augstums, pēdai zūd atsperīgums un gaita kļūst smagnēja. Ja izjaukta pēdas atbalsta punktu sistēma, rodas kustību traucējumi un kļūst sarežģīti, piemēram, iegādāties apavus. Kājas sāp un ātri piekūst, gūžas saņem neparedzētus triecienus, jo nedarbojas dabiskā ķermeņa amortizācijas sistēma. Amortizācijas trūkuma dēļ, satricinājumu jūt arī muguras un galvas smadzenes, tāpēc jūtat pastiprinātu nogurumu un nereti rodas ilgstošas galvassāpes.

Kādai jābūt pēdai?

Pareiza pēda pareizi sadala soļošanas slodzi. 60% slodzes uz pēdas mugurējās trešdaļas un 40% uz pēdas priekšējo daļu.

Vai man ir plakanā pēda? 

Veselīgai pēdai raksturīgs izliekums, kas darbojas kā dabisks amortizators, staigājot, skrienot un lecot.

To labi var saskatīt pēdas nospiedumā. Pēdas iekšējai vidējai daļai jābūt piepaceltai. To viegli novērot, piemēram, pēdas nospiedumā smiltīs vai ar slapju kāju uzkāpjot uz virsmas, kurā redzams ūdens nospiedums. Vēl varat nosmērēt kāju ar ādai draudzīgu krāsu un veidot nospiedumu uz papīra lapas.

Kas notiek, ja ignorējam plakano pēdu?

Pēdas pacēluma (pēdas gareniskās velves) galvenais uzdevums ir nodrošināt ķermeņa līdzsvaru un amortizāciju staigājot.

Jo mazāks ir pacēlums, jo lielāka slodze jāiztur mūsu kustību aparātam – kājām, locītavām, mugurkaulam.

Izteiktas plakanās pēdas sekas var būt sāpes kājās, ceļos, gurnos, krustos un mugurā. Nereti tās pavada galvas sāpes, reiboņi, pēdu nogurums, nestabilitāte.

Sadzīvē parādās tādas problēmas kā apavu strauja novelkāšanās, diskomforts nēsājot iemīļotus apavus.

Ko darīt, ja ir plakanā pēda?

Neignorēt to! 

Supinatori (zolītes // pēdiņas // iekšzoles)

Supinatori ir ortopēdiskās zoles, kuras ieliek ikdienas apavos. Zolītes balsta pēdas gareniskās un šķērsvelves, notur tās pareizā augstumā.

Zolītes palielinās kustību kontroli un uzlabos stabilitāti, samazinās spiedienu, pareizi sadalot slodzi. Tās nodrošinās pēdu veselības profilaksi.

Izvēloties zolītes pievērsiet uzmanību tās formai. Zoles priekšējai malai jābūt plānai, pēdas anatomijai atbilstošai formai, kas nenoslogo metatarsofalangeālās jeb pēdas priekšējās daļas locītavas.

Zoles ārējai daļai jābūt zemākai piektās metatarsofalangeālās locītavas zonā, tādejādi respektējot šīs pēdas daļas biomehāniskās īpatnības.

Izvēloties zolītes izmēru:

Zolītēm piemēroti apavi, kuriem ir pietiekami plaša iekšpuse, lai tajā ietilptu gan pēda, gan arī izvēlētās zolītes. Nekādā gadījumā neievietojiet zolītes pārāk šauros un ciešos apavos. 

Tāpat kā apaviem, arī zolītēm jābūt par aptuveni 1cm garākām par pēdas garumu, kad tā atrodas stabilā pozīcijā un ir noslogota. Pārbaudiet garumu abām pēdām, ja ir novērojamas atšķirības, izmēru nosaka pēc garākās pēdas. 

Ienēsāšanas fāze: līdzīgi kā citi medicīniski palīglīdzekļi, ErgoPad weightflex 2 zolītes pirmajā nēsāšanas reizē var šķist mazliet neparasti. Tādēļ ieteicams sākotnēji nēsāt zolītes 1-2 stundas un pamazām pagarināt nēsāšanas ilgumu. 

Apavi

Izvēlieties apavus, kuru ražošanā ievēroti pēdu darbības biomehānikas principi. Šādus apavus atradīsi meklējot: komforta apavus, ortopēdiskos apavus, medicīniskos apavus.

Svarīgi, lai:

Apavu iekšpusē papēža daļā būtu iestrādāts neliels, 2–3 cm augsts pacēlums.

Apaviem ir pusapaļš purngals, kas nodrošina pietiekami daudz vietas pirkstiem un rūpējas par to, lai tie nav saspiesti. Atstāta arī vieta no kājas garākā pirksta līdz kurpes vai zābaka sienai.

Papēža daļā iestrādāta tā dēvētā antishock sistēma, kas pēc iespējas samazina triecienu ne tikai uz papēdi, bet arī mugurkaula jostas daļu.

Daudzi komforta apavu ražotāji ražo apavus, kam ir arī pusizmērs – ne tikai 37, 38, 39, bet arī 37.5, 38.5 utt.

Vairāk par apavu izvēli lasi šeit.

Vingrinājumi

Ir jāveic speciāli vingrojumi, kas nostiprina iekšējās velves muskuļus. Gan internetā, gan dažādos izdevumos atrodami ļoti daudz un dažādi vingrojumi, bet labāk pirmo reizi tos veikt fizioterapeita uzraudzībā, lai nodrošinātu vingrojumu pareizu izpildi. 

Tos  veic vairākas reizes dienā pa 2 – 3 vingrinājumiem, ar kailām pēdām vai plānās zeķītēs.

Tāpat var izmantot masāžu. Masāža normalizē pēdas un potītes muskuļu tonusu, nostiprina vājus muskuļus un noņem to sasprindzinājumu. Uzlabojot muskuļu, saišu un kaulu asinsapgādi. Masāžas efekts ir lielāks, ja to apvieno ar koriģējošiem vingrinājumiem.

Uzrakstīt komentāru