Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Traumēts nags - ilgstoša atveseļošanās

Traumēts nags - ilgstoša atveseļošanās

Varbūt tev arī ir gadījies, ka kājas pirktam nags mainījis krāsu, zem tā parādījies zilums, kas katru dienu paliek tumšāks, pirksts sāp varbūt nesaproti, kas tam varētu būt par iemeslu, bet atceries, ka problēma parādījās pēc garākas pastaigas, nelāgi, nags ir bojāts, un tam nepieciešama piemērota ārstēšana. Stāsta ''Veselības centrs 4'' filiāles ''Medicīnas centrs T/c ''Akropole'' podoloģe Anda Pētersone - Diļevka

Nagu varam traumēt ne tikai nepiemērotos apavos. Arī sekas un ārstēšana atkarībā no traumas mehānisma var atšķirties. Bojātais nags var noiet, un ataugot tas ne vienmēr ir skaists un veselīgs, jo var kļūt plānāks, grubuļains, var vertikāli vai horizontāli dalīties. Ar laiku tas atgūst savu sākotnējo izskatu, bet var būt tā, ka pēc traumatizācijas tas tomēr līdz galam neatkopjas. Parasti nags nokrīt, ja trauma bijusi spēcīga un tās rezultātā cietusi sakne. Ja vairāk trāpīts pirksta galam, bet sakne palikusi vesela, nags atlec no gultnes daļēji un traucē uzvilkt zeķes, ķeras un var ciest atkārtoti.

Svarīgi laikus pamanīt

Lai varētu sākt traumēta naga ārstēšanu, vispirms vajadzētu problēmu pamanīt. Šādas situācijas nav retums. Kā tas ir iespējams? Ne vienmēr traumēts nags sāp. Ja nags ir noklāts ar gela nagulaku, ka kaut kas nav lāgā, pamanām tikai pēc lakas noņemšanas. Tik iecienītās gela lakas nagus sedz vairākas nedēļas, un šajā laikā traumas radītās sekas nemanāmi var vērsties plašumā.

Jāapbruņojas ar pacietību

Pēc traumas skaists, veselīgs nags, pareizi to kopjot, kājām ataugs 9-12 mēnešos, rokām - pēc sešiem mēnešiem. Gadījumā, ja bojāta naga sakne, kurā šūnas veido jauno nagu, rezultāts var nebūt visai spīdošs. Nags turpinās augt grubuļains, mainīs augšanas virzienu, var šķelties. Daba nemīl tukšumu! Ja naga plātne ilgstoši bijusi zaudēta, mīkstie audi, valnīši ieņem tās vietu un nags var sākt ieaugt. Te var palīdzēt podologs ar naga plātnes protezēšanu, uz sadzijušas gultnes uzklājot ārstniecisko gelu, modelējot jaunu nagu. Šādi tiek saglabāta naga gultne vesela naga augšanai un likvidēts kosmētiskais defekts.

Lai jaunais nags augtu ātrāk: 

 • Jāvalkā pēc iespējas mīksti un ērti apavi, lai atslogotu cietušos pirkstus, saprātīgi jāierobežo aktivitātes.
 • Rūpīgi jāievēro pēdu un roku higiēna.
 • Lai veicinātu naga ātrāku ataugšanu, var lietot kolagēnu un spirulīnu saturošus gan iekšķīgi lietojamus, gan uz naga smērējamus līdzekļus. 
 • Kamēr traumētais nags ataug, ieteicams lietot mīkstinošas eļļas, kas īpaši domātas nagu kopšanai. 
 • Var būt arī situācija, ka traumēto nagu nepieciešams atslogot, lai jau atveseļošanās procesā tas atkal netiktu traumēts. Ja ir sajūta, ka nags apavos tiek berzts, spiests, tam ir apstākļi, kas rada diskomfortu, vajadzētu lietot ortopēdiskās ortozes, zolītes, uzmavas, uzlikās vai pirkstu atdalītājus atkarībā no konkrētās problēmas. 

Īpaša profilakse pret sēnīšu infekciju

Trauma īslaicīgi var pasliktināt pirkstu asinsriti un radīt augsni ādas un nagu sēnīšu attīstībai. Sēnīšu infekcija pagarinās atveseļošanās laiku, radot papildu problēmas, tāpēc ieteicams uz naga profilaktiski lietot pretsēnīšu medikamentus. Runa ir par līdzekļiem, kas bez receptes nopērkami aptiekās. Profilaksei, kamēr sēnīšu infekcija nagu vēl nav skārusi, nav nepieciešams lietot ārsta izrakstītus recepšu medikamentus. Aptiekās ir nopērkams visai plašs klāsts dažādu pilienu, tinktūru, eļļu, kurus var lietot pretsēnīšu infekcijas profilaksei. 

Ko iesākt ar nesmuko nagu?

Pat ja nags traumēts rudenī vai ziemā, pastāv iespēja, ka tas joprojām nav ataudzis. Vasarā, kad gribas pēdas ieaut apavos ar vaļējiem purngaliem, traumētais nags var radīt estētiskas dabas diskomfortu. Viens no veidiem, kā problēmu atrisināt, ir naga protezēšana. Nagu protezēšanai tiek izmantots ārstnieciskais gels līdzīgi, kā tas ir klasiskajā manikīrā un pedikīrā, kur tiek izmantots UV gels. Podoloģisko gelu izmanto gadījumos, kad trūkst daļas naga vai arī kādu iemeslu dēļ tas neaug vispār. Tomēr jābūt saglabātai vismaz trešdaļai naga plātnes, kur protēzei turēties.

BIEŽĀKIE NAGU TRAUMAS CĒLOŅI:

 • SASPIESTS APAVOS
 • NEPAREIZAS NAGU KOPŠANAS REZULTĀTS
 • APDEDZINĀTS AR ULTRAVIOLETO STARU LAMPU 
 • SADZĪVES TRAUMAS REZULTĀTS

LĪDZ VIZĪTEI PIE PODOLOGA:

 • Jebkura traumēta ķermeņa daļa vispirms jānomazgā ar ūdeni un ziepēm. Dezinfekcijai pēc traumas vajadzētu izmantot spirtu saturošu līdzekli vai stipro alkoholu. Ja brūce ir vaļēja, mazāku kairinājumu rada joda šķīdums uz ūdens bāzes, bet ādas apziešanai noder arī klasiskais joda spirta šķīdums. 
 • Ja trauma radusies no straujas iedarbības, sitiena, vajadzētu tūlīt uzlikt vēsu kompresi vai dvielī ietītu ledus gabaliņu uz desmit minūtēm. Tas apturēs zemnaga asiņošanu, mazinās sāpes. Kāja jāpaceļ augstāk, jādod tai miers.
 • Ja par sevi liek manīt ieaugošs nags, lai mazinātu sāpes un atvieglotu diskomforta sajūtu, mājas apstākļos var lietot siltas sālsūdens vanniņas vai kompreses. 

Raksta oriģināls vc4.lv un žurnālā ''Veselība'' 2021. gada maija izdevumā