Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Kāpēc nepieciešamas apavu zolītes | Kā pēdu veselība ietekmē dzīves kvalitāti

Kāpēc nepieciešamas apavu zolītes | Kā pēdu veselība ietekmē dzīves kvalitāti

Zolītes kā batuts

Pēdas mobilitātes ierobežošana rada diskomfortu. Sūdzības bieži saistītas ar citām ķermeņa daļām, ceļgaliem, gūžu, muguras sāpēm. Sarunā ar Dr.med. Frank-Detlef Stanek runājam par kustības mehānismiem pēdā un ErgoPad Weightflex iekšzolēm.

Dr.med. Frank-Detlef Stanek ir fiziskās slodzes un rehabilitācijas, sporta medicīnas un hiroterapijas speciālists no Jēnas, Vācijas.

Bauerfeind: Cik bieži diagnosticējat pēdu locītavu veselības problēmas?

Dr. Stanek: Aptuveni 70 – 80% pacientu sastopamas pēdas kaulu locītavu funkcionālas problēmas “blockage in the tarsal joints” . Termins “blockage” attiecas uz locītavas hipomobilu funkciju traucējumiem. Šajā gadījumā tas nozīmē, ka locītavu kustības ierobežo pēdas funkcionalitāti. Tiek traucēta locītavu kustība, kas noved pie pēdas rotācijas traucējumiem un notiek pronācijas nobīde potītes augšdaļā. Sablīvētie pēdas kauli izraisa kustību traucējumus, kas ietekmē pirkstu kaulu un pēdas locītavas darbību.

Visbiežāk pacienti ar šo diagnozi ir skrējēji, tie skrien pa nelīdzenām un cietām virsmām, piedzīvo lielo slodzi. Bieži tie ir arī volejbolisti un basketbolisti. Populārākās sūdzības ir par sāpēm potītē un ceļgalos. Bet ne vienmēr tie ir sportisti, šāda diagnoze ir arī cilvēkiem ar stājas problēmām vai no ilgstoša darba stāvus.

B: Kā šī diagnoze ietekmē dzīves kvalitāti?

Dr. Stanek: Ļoti! Cieš pēdas šķērsvelves un gareniskās velves funkcionalitāte, pēdas kustība no papēža līdz pirkstiem, kā arī kustība ir ierobežota vai pārāk izteikta.

Novirzes un hipermobilitāte notiek neapzināti, samazinās amortizācija, tiek traucēta pēdas propriocepcija, visa pēdas funkcionalitāte. Rezultātā notiek ceļa locītavas deformācija, vēlāk tā pāriet gūžas locītavā,  kas noved pie atzarojumiem locītavu muskuļu un neironu līmenī, kā rezultātā mainās locītavu stāvoklis, muskuļu līdzsvars. Pēdu sāpes, gūžas sāpes, muguras jostas daļas sāpes, tiek ietekmēts viss ķermenis, mainās ķermeņa motorika, neiromuskulārā koordinācija.

B: Ko varam darīt ?  

Dr. Stanek: Pirmkārt, nepieciešama diagnostika – jādefinē apstākļi un cēloņi. Ņemot vērā diagnozi, jāuzsāk ārstēšana. Fizioterapija, slodzes izlīdzināšana, pēdas muskuļu stiprināšana, regulāra pēdas mobilizācija. Viegls veids ir vingrinājumi ar tenisa vai golfa bumbiņu, regulāri “ripinot” to ar visu pēdu. Īpaši terapijas sākumā, iespējams, ka muskuļu aizsardzība ir nepietiekama, nepieciešama īslaicīga pēdas velvju slodzes samazināšana.

B: Kā zolītes var uzlabot šo situāciju?

Dr. Stanek: Zolītes nodrošina pasīvo atbalsta funkciju. Ideālā gadījumā zolīte tiek pielāgota šķērsvelves un gareniskās velves deformācijai, stājai un fiziskajai slodzei.

Svarīgi, lai zolīte veic korekciju līdzsvarā – ne pārāk agresīvi un ne pārāk vāji.

Zolītei jāpielāgojas papēžu, pirkstu kustībai, tai jādarbojas kā amortizatoram. Zolīte spēj veiksmīgi ietekmēt pēdas velves, muskuļu darbību un stāju.

B: Jūs jau vairākus gadus iesakāt saviem pacientiem ErgoPad weightflex zolītes, kāda ir Jūsu pieredze?

Dr. Stanek: ErgoPad Weightflex dizains veidots tā, lai tas pozitīvi ietekmētu garenisko un šķērsvelvju darbību. Šīs zolītes atbalsta ķermeni gan kustības laikā, gan, kas ir ļoti būtiski, arī stāvot. Tiek samazināta pārmērīga muskuļu slodze, mazo pēdas kaula locītavu disfunkcionālās kustības ir retākas. Zolīte darbojas kā tramplīns – batuts, tā stimulē pēdas kaulu locītavu un ar to saistīto struktūru atgriešanos sākotnējā fizioloģiskajā stāvoklī.

Atšķirīgs atbalsts: ErgoPad Weightflex zolītes pieejamas ar dažādu cietības pakāpi: mīksta, vidēji cieta un cieta.

B: ErgoPad Weightflex zolītes ir pieejamas dažādās cietības pakāpēs, kā Jūs izvērtējat, kuru variantu ieteikt pacientam?

Dr. Stanek: Pirmkārt būtisks ir ķermeņa svars, otrkārt slodze. Ja slodze ir lielāka, cilvēks daudz sporto, staigā, stāv, - nepieciešamas cietāks zolītes kodols. Arī hipermobilām pēdām un pēdām ar nepietiekamu muskuļu tonusu ir nepieciešams lielāks atbalsts – cietāks kodols. “Mīkstāks” kodols noderīgs pacientiem ar mērenām sūdzībām, neizteiktu pēdas kaula locītavu blokādi, pie mazas slodzes. Pēc pieredzes - “zelta vidusceļš” (vidējas cietības zolītes kodols) ir labākā izvēle.

 

B: Ko saka pacienti?

Dr. Stanek: Atsauksmes ir pozitīvas! Piemēram, sievietes, kuras bieži valkā augstpapēžu kurpes, stāsta par relaksējošu un atbrīvojošu efektu. Daudzi piemin to, cik zolītes ērti iegulst ikdienas apavos, arī neērtākos apavus, padarot to ērtus. ErgoPad izteikts bonuss ir to ērtums un tas, ka pēdas smaguma centrs nav pārāk tālu novirzīts uz augšu.

ErgoPad Weightflex 2 zolītes

  • Atbalsta un atslogo pēdu
  • Palielina kustību kontroli / stabilitāti
  • Samazina spiedienu (pareizi sadala slodzi) 
  • Nodrošina pēdu veselības profilaksi 

Indikācijas (primārās)

  • Samazinātas pēdas velves (garenvelve, šķērsvelve)
  • Plakanā pēda

Indikācijas (sekundārās)

  • Ceļa locītavu / muguras lejasdaļas sāpes
  • Hallux valgus (konservatīvi)
  • Vieglas vai mērenas pakāpes paaugstinātas pēdas velves
  • Posttraumatiskas pēdu deformācijas