Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

4 mīti un patiesības par pinnēm

4 mīti un patiesības par pinnēm

Vai pinnes un pūtītes var izārstēt solārijā? Vai kosmētika aizsprosto poras un akni izraisa Coca-cola? Šos un līdzīgus mītus par pinnēm vietnē nra.lv skaidro ārste dermatoveneroloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību lektore Jana Janovska.

Pinnes jeb acne vulgaris ir visbiežāk sastopamā ādas slimība, kas izpaužas kā tauku dziedzeru saslimšana. Sabiedrībā ir dažādi mīti gan par to, kas provocē piņņu rašanos, gan to, kā visvienkāršāk no tām atbrīvoties.

Kādi ir populārākie mīti par akni, un cik daudz tajos patiesības, skaidro ārste dermatoveneroloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību lektore Jana Janovska.

  1. MĪTS: pinnes un pūtītes var izārstēt solārijā

PATIESĪBĀ ļoti bieži no saviem pacientiem, kuriem ir problēmas ar akni, dzirdu: «Kad aizeju uz solāriju, man viss pāriet.» Solārijā cilvēkam rodas baudas sajūta - esmu iedegusi, man viss ir labi... Bet - iedegums akni neizārstē, tikai nomaskē iekaisuma pazīmes. Ultravioletais starojums ļoti, ļoti nomāc ādas imūnsistēmu - ar radiācijas palīdzību ādas imūnsistēma tiek piebeigta, un tā vairs nespēj cīnīties ar eksogēniem jeb ārējās vides kairinošiem faktoriem, kā rezultātā rudens/ziemas sezonā akne atkal uzliesmo. Un turpmāk tā var novest pie jaunu iekaisīgu elementu un vēl smagākas formas attīstības.

  1. MĪTS: kosmētika aizsprosto poras un vēl vairāk pasliktina ādas stāvokli

PATIESĪBĀ tā nav, mēs dzīvojam 21. gadsimtā, un cilvēki, kuriem ir problēmas ar akni, var izvēlēties tādu kosmētiku, kas nav komedogēna (komedogēni ir taukainas un viskozas vielas). Ja meitenei ir nepieciešams pūderis un tonālais krēms, vai BB krēms ar tonīti, uz tā jāmeklē apzīmējums non-comedogenic. Tas nozīmē, ka tas neaizsprosto komedogēnus un ir piemērots problemātiskai ādai.

Ir svarīgi atcerēties, ka pirms gulētiešanas kosmētika ir jānotīra, jo nakts laikā notiek ādas reģenerācija.

  1. MĪTS: akni izraisa Coca-colaSprite, šokolāde un visi saldie ēdieni

PATIESĪBĀ zinātniski nav pierādīts, ka šokolāde vai kola būtu saistītas ar akne attīstību. Bet tas ir riska faktors, jo saldinātie dzērieni un cukurs saldina asinis. Un, jo saldākas asinis, jo labāka dzīve baktērijām, kas savukārt var veicināt slimības attīstību un gaitu.

  1. MĪTS: pinnes un izsitumi ir tikai pubertātes periodā

PATIESĪBĀ ar akni var sastapties arī 25, 30 un pat 40 gadu vecumā. Tikai tad to sauc jau citādi - par akni rozāciju. Tā nav tikai pubertātes perioda problēma, tā var attīstīties jebkuram, turklāt ne tikai «vienkāršiem cilvēkiem» - masu medijos varam redzēt, ka ar akni cīnās arī pasaulslavenās dziedātājas Rianna un Britnija Spīrsa, Holivudas zvaigzne Kamerona Diaza.

Gadījumā, kad akne skar jau pieaugušā vecumā, ir ļoti filigrāni jāpadomā gan par savu ēšanas režīmu, gan ādas kopšanu. Bet primāri ieteicams pakonsultēties ar dermatologu, lai noskaidrotu, kur ir problēma - vai iespējams tikt galā ar ādas kopšanu mājas apstākļos, vai problēma jārisina, lietojot speciālus tikai aptiekā iegādājamus līdzekļus.

* Starp citu, acne vulgaris skar līdz 80% pusaudžu un jauniešu vecuma grupā no 11 līdz 25 gadiem, bet vecuma grupā pēc 25 gadiem tas skar 40-54% cilvēku. Līdz 50 gadu vecumam šī problēma saglabājas 3% vīriešu un 12% sieviešu

NEKĀDĀ GADĪJUMĀ

- nevajadzētu nodarboties ar pašdarbību, respektīvi - pumpas mēģināt izspiest, jo tā rezultātā tikai neizbēgami dabūsiet rētas

AKNI IZRAISA

- folikulārā hiperkeratoze jeb ādas nolobīšanās traucējumi - ja ādas raga slānis sabiezē, nenotiek kvalitatīva nolobīšanās, attīstās tauku dziedzera izvadkanāla mehāniskā nosprostošanās un sekrēts netiek izvadīts uz ādas virsmas

mikroorganismu savairošanās (Malassezia spp., Staphylococcus epidermidis un Propionibacterium spp.) - šie mikroorganismi pieder pie normālas ādas mikrofloras, bet specifiskos apstākļos/situācijās tie savairojas pārāk daudz, izraisot iekaisuma attīstību

- palielināta tauku sekrēcija dziedzerī jeb hipersekrēcija, kas izmaina ādas tauku konsistenci, veidojot poru aizsprostošanos

Uzrakstīt komentāru