Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Uztura bagātinātāji skaistumam

Uztura bagātinātāji skaistumam

Dažādu uztura bagātinātāju klāsts, kas sola palēnināt novecošanu, uzlabot ādas un matu stāvokli, pēdējos gados būtiski audzis. Zināmā mērā tas skaidrojams ar mūsu vēlmi izskatīties jaunākiem, kā arī pārlieko aizņemtību – cilvēkiem gluži vienkārši nepietiek laika pilnvērtīgam uzturam. Skaidrojam, cik jēgpilna ir šādu preparātu lietošana, kā tos izvēlēties un vai var ticēt solītajam efektam, konsultē ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Dermatoloģijas klīnika'' un ''Anti - Aging Institute'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas speciāliste Dr. Jana Janovska

Izvērtēt nepieciešamību

Ik pa laikam saņemu jautājumus par šobrīd tik populāro uztura bagātinātāju izvēli, un šādos brīžos mēdzu atvaicāt – kam tev tas ir nepieciešams? Skaistas bildītes Instagram, draudzeņu ieteikums, daudzsološa reklāma ir izplatītākie iemesli, kādēļ pieņemam lēmumu iegādāties kādu no šiem brīnumlīdzekļiem.

Arī es pati regulāri veicu analīzes un raugos, kā konkrētos periodos organismam pietrūkst. Ja, piemēram, dzelzs trūkumu nespēju kompensēt ar uzturu, tad ārste izraksta konkrētu preparātu, ko lietoju kursa veidā. Pēc tam analīzes veicu atkārtoti, lai noskaidrotu, vai produkts ir devis rezultātu.

Kolagēna preparāti – vai pilda to, ko sola?

Šobrīd populārākais skaistuma industrijas trends ir uztura bagātinātāji ar kolagēnu. Kā zināms, kolagēns ir olbaltumviela, kas atbild par tvirtu ādu un ne tikai – tas satur kopā mūsu organisma saistaudus un atrodams praktiski visās ķermeņa struktūrās. Kolagēna struktūru veido aminoskābju komplekss, un, savienojoties vairākām kolagēna molekulām, veidojas šķiedras, kas ādai nodrošina tās karkasa balstu. 

Kā izvēlēties īsto

Tātad vispirms jāizvērtē organisma vajadzības un lietošanas mērķis, ko noteiks speciālists. Kad esam nonākuši līdz preparāta iegādei, jāraugās, kas to ražo – vai šīs kompānijas prece ir pamatota ar zinātniskiem pētījumiem un sertificēta. Būtiska ir preparātā izmantoto aktīvo vielu koncentrācija, kā arī izcelsmes avoti, taču to noskaidrot ir sarežģīti. 

Vēl viens faktors, par kuru diskutē speciālisti, ir konkrētā preparāta uzsūkšanās. Runājot par hidrolizēto kolagēnu, Leitis uzsver, ka zinātnisku pētījumu par šo produktu efektivitāti ir maz, turklāt tie saistīti ar konkrētiem ražotājiem, tomēr skaidrs viens – jo sīkāk vielas ir sašķeltas, jo tās labāk uzsūcas. Jana Janovska piebilst, ka zinātniskā pamatojuma tomēr pietrūkst un nozare ar nepacietību gaida nopietnu neatkarīgu pētījumu.

Jāņem vērā, ka uzsūkšanās procesā liela nozīme ir tievās zarnas, kuņģa un aizkuņģa dziedzera veselībai. Arī attiecībā, piemēram, uz D vitamīnu nereti novērojamas situācijas, kad vienam tas iedarbojas izcili, bet citam nesniedz vēlamo rezultātu – arī tā var būt nevis produkta, bet gan zarnu mikrofloras vaina. Tāpēc ir vērts veikt analīzes pēc konkrēta preparāta lietošanas un to nomainīt pret citu – ja nelīdz arī nākamais, ieteicams pievērst uzmanību gremošanas orgānu veselībai. 

Tātad uztura bagātinātāju lietošana ir atbalstāma, ja tā pārdomāta, tiek kontrolēta un sniedz vēlamo efektu. Tomēr speciālisti ir vienisprātis, ka vispirms jāsakārto dzīvesveids un tad jāķeras pie papildlīdzekļiem, nevis jācer, ka šie preparāti kļūs par panaceju, kas atrisinās visas problēmas. To, kā izskatāmies un jūtamies, primāri ietekmēs sabalansēts uzturs, kustības, stresa kontrole un miegs. 

Vairāk lasiet portālā ''Kasjauns.lv'' 

Uzrakstīt komentāru