Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Kādi ir nekvalitatīvu dezinfekciju līdzekļu lietošanas riski?

Kādi ir nekvalitatīvu dezinfekciju līdzekļu lietošanas riski?

Mūsdienās mēs daudz lietojam roku dezinfekcijas līdzekļus, ziepes un dažādas aizsardzības kompozīcijas, kas sola, ka kalpos mums kā sargs cīņā ar pandēmiju un infekciju izplatīšanos. Šobrīd aktuāls jautājums arī dermatologiem un skaistumkopšanas speciālistiem, vai šie līdzekļi ir droši pat vairāku reižu lietošanai dienas laikā, skaidro ''Veselības centrs 4'' filiāļu ''Dermatoloģijas klīnika'', ''Anti-Aging Institute'' un ''Capital Clinic Riga'' dermatoloģe, preventīvās medicīnas un pretnovecošanas speciāliste Jana Janovska

Kā atpazīt ka ir notikusi saindēšanās, vai arī pārāk agresīva dezinfekcijas līdzekļu pielietošanas taktika?

Cilvēkam var attīstīties alerģiskie simptomi, kas pēc būtības izskatās ļoti nevainīgi, piemēram pietūkums sejā vai degunā, parādās iesnas un kakla sāpes, varbūt pat neliels klepus. Uz rokām attīstās apsārtums un āda paliek sausa un raupja, cilvēks var izjust vājumu, šie visi simptomi var norādīt uz to ka ir vai nu ieelpots ķīmisks kaitīgs elements, vai arī roku higiēna un košana ir bijusi agresīva un nepiemērota.

Kādas ādas reakcijas ir sastopamas lietojot ādas dezinfekcijas kompozīcijas?

Ir divi galvenie ādas reakciju veidi, kas saistīti ar roku higiēnu:

  1. Pirmais un visizplatītākais veids ietver simptomus, ieskaitot sausumu, kairinājumu, niezi līdz pat plaisu attīstību un bakteriālo infekciju pievienošanos. Šo simptomu klāstu sauc par kairinājuma kontaktdermatītu.
  2. Otrais ādas reakcijas veids - alerģisks kontaktdermatīts - ir reti sastopams un tā ir alerģija pret kādu roku higiēnas līdzekļa sastāvdaļu. 

Roku higiēnas līdzekļi bojā ādu, izraisot raga slāņa olbaltumvielu bojājumu, izmaiņas ādas lipīdā, jeb tauku barjerā, sāk attīstīties ādas dehidratācija, āda kļūst sausa. It īpaši šo procesu var paaugstināt šķidrumi kas satur alkoholu, spirtu bāzes kompozīcijas.

Vielas kas biežāk izraisa kontaktdermatītu?

Visbiežāk kairinājuma kontaktdermatītu izraisa līdzekļi kas satur jodoforus, tad otrs pēc biežuma ir hlorheksidīns, hloroksilenols, triklozāns un tad jau nāk alkohols. Graham un kolēģi ziņo par zemām un retākām alerģiskām reakcijām uz spirta bāzes kompozīcijām rokām (izopropilspirts 70%, hlorheksidīns (0,5%) kopā ar mīkstinošiem emolientiem.

Kā sevi pasargāt?

Ir trīs galvenās stratēģijas ko izviza Pasaules Veselības Organizācija, lai mazinātu kairinājuma dermatīta attīstības riskus.

  1. Drošāku roku dezinfekciju līdzekļu pielietošana
  2. Izvairīties no ķīmiskiem aģentiem kas biežāk rada kairinājuma dermatītu
  3. Izmatot ādas emolientus, mitrinošos līdzeļus pēc dezinfekcijas kompozīcijas lietošanas

Pandēmijas laikā, publiskās vietās, skolās, universitātēs un tirdzniecības centros, veselības aprūpes vietās ir obligāti jābut dezinfekcijas šķidrumiem. Lai maiznātu kairinājuma dermatīta risku ir jādod priekšrocība drošākam preparātam.
Vislabāka kombinācija ir ja kompozīcija satur gan alkoholu gan emolientu vienā flakonā, tādā veida gan pildot savas dezinfekcijas īpašibas, gan arī pasargājot ādu ar papildus lipīdu slāni un dziļu mitrināšanu.

Kādus padomus roku mazgāšanai Jūs varētu dot?

Atcerēties ka dezinfekcijas škidrums nogalina patogēnus, bet nemazgā rokas. Ir būtiski berzēt rokas un skalot ar tīru ūdeni, vismaz 30 sekundes, ar rotējošām kustībām, sievietēm mazgāt zem nadziņiem un skalot apakšdelma pusi.

Kas būtu jāņem vērā izvēloties ziepes?

Ziepes ir jāizvēlās atbilstoši ādas tipam, vai tās ir domātas jūtīgai, sausai vai taukainai ādai. Ja āda ir sausa, netoleranta vai jutīga noteikti ieteiktu lietot ziepes kuru sastāvā ir mīkstinošas vielas tādas kā glicerīns. Dziļi mitrina un atjauno ādas barjeru, nomierina. Lieliski piemeklēt ziepītes ar dabiskajiem ekstraktiem, vai arī eļļām, tādām kā kokoseļļa, avokado eļļa, alveja, šī sviests u.c.
Savukārt, ja ir jūtīga āda, ar tendenci uz alerģiskām reakcijām, tad labāk dot priekšrocību produktiem bez smaržvielām, parabēniem un krāsvielām maksimāli tīriem sastāviem.

Vairāk lasiet portālā ''Maminuklubs.lv''

Uzrakstīt komentāru