Bezmaksas pakomāta piegāde no €30

Vēnu zeķes | Kā tās palīdz un kā izvēlēties īstās?

Vēnu zeķes |  Kā tās palīdz un kā izvēlēties īstās?

Kā atrast labas vēnu zeķes?

Traki, ka pēc darbdienas birojā jāvelk garie zābaki un tos vairs nevari aiztaisīt – rāvējslēdzējs paliek pusceļā, jo apakšstilbi pietūkuši. Tāpēc esi nolēmusi iegādāties vēnu zeķes. Tikai – kādas? Dr. med. Arnolds Kadišs, ķirurgs un flebologs atbild uz jautājumiem: Kāpēc vajag vēnu zeķes, kā izvēlēties īstās un kā vēl varam uzlabot vēnu veselību. 

Kāpēc vispār vajag vēnu zeķes?

Vispirms tad jāatbild uz jautājumu – kāpēc mums vajag vēnas? Vēnas paredzētas tam, lai asinis lielajā asinsrites lokā plūstu pa tām uz sirds pusi, tātad augšup, un līdz ar to attecētu arī no kājām. Vēnu problēmu gadījumos asinis no kājām neattek, bet it kā krīt atpakaļ, jo asinsvadi zaudējuši elastību un vēnu vārstuļi vairs nepilda savu funkciju gādāt, lai asinis no kājām plūstu tikai augšup. Rezultātā asinis šķidruma veidā uzkrājas kājās. Ārēji tas var izpausties kā tūska.

Kompresijas zeķu uzdevums ir radīt spiedienu uz kājām, kas palīdz uzlabot asiņu atplūdi no tām, tātad nodrošinot, ka asinis atkal virzīsies augšup uz sirdi un šķidrums vairs neuzkrāsies kājās. Tā tiek novērsta tūskas rašanās. Tomēr ir svarīgi apzināties, ka vēnu zeķes neizārstē pašas vēnas un neaptur slimību – apturēta ir tikai tūska. Te svarīgi uzsvērt – apturēta, novērsta pirms rašanās, bet ne izspiesta laukā. Ja tu no rīta uzvilksi vēnu zeķes pirms tūskas rašanās, tūska neveidosies, bet, ja uzvilksi zeķes, kad tūska jau ir, tā saglabāsies visu dienu.

Ja kājās tūska neveidojas, tad arī vēnu zeķes nevajag.

Vai vēnu zeķes var pirkt uz labu laimi?

Noteikti nē! Pirms iegādājies vēnu zeķes, būtu jau skaidri jāzina, kāpēc un vai patiešām tev tās vajag. Kompresijas zeķes iedala divās lielās grupās – medicīniskās un profilaktiskās zeķes. Profilaktiskās ir 1. klase, bet medicīniskās – no 2. līdz 4. klasei. Profilaktiskās kompresijas zeķes var būt nepieciešamas profesijās, kur daudz jāstāv vai jāsēž, – grāmatvedēm, skolotājām, frizierēm, kasierēm, šoferēm.

Bet iegaumē – kompresijas zeķes drīksti izvēlēties tikai tad, kad zināms, kāds ir tavu vēnu stāvoklis. Diezgan bieži sievietes vēnu zeķes nopērk aptiekā uz dullo, bet, visticamāk, tad nebūs trāpīts desmitniekā. Piemēram, cilvēks uzskata, ka viņam ir veselas kājas un vēnu zeķes nepieciešamas tikai profilaksei, bet patiesībā viņam ir kāju vēnu problēmas, kurām nepieciešama jau cita kompresijas pakāpe un arī citas – medicīniskas – ārstēšanas metodes.

Vai arī otrādi – domā, ka vēnas ir slimas, bet tā nav! Ja šādā gadījumā lieto vēnu zeķes, it kā sliktāk nebūs, un tomēr ir atsevišķi gadījumi, kad liekas – kājas ir slimas un tādas tās patiešām ir, taču problēma nav vēnās, bet gan artērijās, un tādā gadījumā vēnu zeķes nēsāt ir stingri aizliegts.

Tāpēc, ja jūti nogurumu kājās un tās pampst, noteikti dodies pie flebologa, kurš veiks vajadzīgās pārbaudes.

Turklāt ir arī svarīgi izslēgt citus iemeslus, kāpēc kājas varētu pampt. Visbiežākais kāju pampšanas iemesls patiešām ir vēnas, bet pie vainas varētu būt arī sirds vai nieru problēmas. Kad visas pārbaudes veiktas un zināms arī asinsvadu stāvoklis, var noteikt, kādas zeķes būtu piemērotas.

Ja pierādīts, ka ir virspusējo vai dziļo vēnu problēma, limfātiska tūska, tad jānēsā medicīniskās kompresijas zeķes, vismaz 2. klases. Atšķirība starp virspusējām un dziļajām vēnām ir tāda, ka dziļās vēnas mēs neredzam, taču pa tām atplūst aptuveni 70–80 procenti asiņu. Līdz ar to tās spēlē galveno lomu asins attecē. Ja dziļajās vēnās kaut kas nav kārtībā, problēma ir lielāka nekā pie virspusējo vēnu slimībām. Virspusējās vēnas mēs savukārt varam saskatīt zem ādas, un, ja ar tām kaut kas nav kārtībā, problēma izpaudīsies kā vēnu varikoze jeb uzpūtušās, izspīlētas vēnas.

Ja ir nopietna dziļo vēnu pataloģija, ar 2. klases kompresijas zeķēm var nepietikt – nepieciešamas jau 3. klases zeķes. Tomēr 4. klases zeķes man pašam nav gadījies izrakstīt.

Vēnu zeķes nav brīnumdares!

Reizēm kompresijas zeķu vērtība tiek pārvērtēta. Radies priekšstats – ja ir slimas vēnas, jānēsā kompresijas zeķes. Tā nav! Ja kājās tūska neveidojas, tad arī vēnu zeķes nevajag. Kā jau minēju, šo zeķu pamatsūtība ir – nepieļaut tūsku kājā. Reizēm cilvēkam radies priekšstats – vēnas neoperēšu, bet valkāšu kompresijas zeķes, un viss būs labi… Tā nesanāks! Slimība turpinās attīstīties un izies visas savas stadijas, neatkarīgi no tā, vai zeķes valkāsi vai ne.

Vēnas paplašinājumu zeķes nekā neiespaido – ja vēna paplašinās, tā turpina paplašināties arvien vairāk.

Reizēm, valkājot vēnu zeķes un šādi novēršot tūsku, kājai nekļūst sliktāk. Pastāv likumsakarība: ja kājā ir varikozas vēnas, ar laiku radīsies tūska. Ja kājā ilgstoši būs tūska, tajā brīdī radīsies izmaiņas – brūni plankumi, un, ja šie plankumi būs ilgstoši, radīsies čūlas. Tātad no vēnu paplašināšanās zeķes nepaglābs, toties čūlu rašanos tās tik tiešām spēj aizkavēt.

Kuras vēnu zeķes pirkt?     

Vēnu zeķes jāizvēlas rūpīgi, jo palīdzēs tikai kvalitatīvas, tomēr te ir kāds āķis… Paskaties uz kompresijas zeķu kastīti… Tur norādīti konkrēti spiedieni – lielāks spiediens pie potītes, mazāks, virzoties pa kāju augšup. Visur Eiropā šie skaitļi ir vienādi. 1. klases kompresijas zeķēm spiediens potītes rajonā ir 18–21 mm, 2. klases – 23–32 mm, 3. klases – 34–46 mm, savukārt 4. klasei spiediens potītes rajonā ir jau 49 mm.

Tātad uz visām kastītēm, ko apskatīsi, redzēsi vienādus skaitļus. Tomēr, uzvelkot kompresijas zeķes kājās, vienas nepalīdzēs, bet citas savukārt palīdzēs. Kāpēc tā? Jo uz kastītes uzrakstītais ne vienmēr atbilst patiesībai. Kvalitatīvas zeķes ir tādas, kuru kompresija atbilst attiecīgajiem skaitļiem, kas uzrakstīti uz kastītes. Šādām zeķēm spiediens uz vēnām paaugstinās pakāpeniski un lēzeni. Diemžēl daudzos gadījumos, kad zeķes pārbauda, kompresija nav tāda, kā uz iepakojuma rakstīts.

Latvijā ir nopērkamas četru firmu kvalitatīvas kompresijas zeķes, par kurām varu, tā teikt, galvu likt ķīlā. Trīs ir Vācijas ražotāji – Ofa Bamberg, Bauerfeind un Medi, un ceturtais – Šveices firma Sigvaris.

Mūsdienās kompresijas zeķes ir gan dažādās krāsās, gan dažādu veidu – pusgarās un garās, zeķes ar atvērtu purngalu un arī zeķubikses. Ja ikdienā bieži valkā garās bikses, visticamāk, gribēsi nēsāt zeķes, kas beidzas zem ceļgala. Droši! Kompresijas zeķes noderīgums no tās īsuma necieš – tūska, kas radusies vēnu dēļ, ir tikai apakšstilbos.

Cik ilgi kvalitatīvas vēnu zeķes kalpo? Savu kompresijas efektu tās saglabā aptuveni pusgadu.

 

Kas vēl PATIKS vēnām?

  • Regulāri izkustini kājas! Ja esi sēdoša vai stāvoša darba darītāja, kājām statiskā slodze ir pārāk liela un tās regulāri jāizkustina, vēlams ik pēc 45 minūtēm. Vingrinājumus vari veikt arī sēžot – nevienam neredzot zem galda!
  1. Novelc apavus un kārtīgi izapļo pēdas, izkustini tās gan augšup, gan lejup.
  2. Vēl sēžot vari padauzīt ar papēžiem pa grīdu, tas uzlabos asinsriti kājās.
  • Nedzer pirms miega! Dzēriens, pirms dodies gulēt, var stimulēt tūskas veidošanos.
  • Ik pa laikam izpeldies! Peldēšana palīdzēs asinīm kārtīgi cirkulēt.
  • No sirds sevi sapurini! Ir kāds labs vingrinājums, kas liek asinīm riņķot un arī novērš tūsku, tiesa – to varēsi izpildīt tikai mājās… Nogulies uz muguras, pacel kājas un rokas uz augšu un dažas minūtes tās kārtīgi izpurini

Raksts pārpublicēts. Oriģinālrakstu lasi šeit. santa.lv AIJA BĒRZIŅA-ZALTĀNE 

Uzrakstīt komentāru